Fantezi Sporu Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Fantezi Sporu Nedir?

Fantezi sporu, katılımcıların profesyonel bir sporların gerçek oyuncularının hayali veya sanal ekiplerini bir araya getirdiği sanal oyunlara verilen addır. Takımlar kurulur ve bu takımlar oyuncuların gerçek oyunlardaki istatistiksel performanslarıyla doğru orantı gösterir. Bu performanslar, fantezi takımının yöneticisi tarafından toplanan kadronun toplam puanını belirler. Bu puanlar basit bir yöntemle lig yöneticisi tarafından da hesaplanabilir, bilgisayarlar tarafından da hesaplabilir.

Fantezi sporlarında, takım yöneticileri oyuncuları gerçek takımlara göre seçebilir, takas edebilir veya bırakabilirler. Strat-O-Matic gibi simülasyon oyunlar fantezi sporu kategorisine giremez ve puanları gerçek hayata göre hesaplanmaz. Birbirlerinden çok farklıdırlar.

Fantezi sporu,aynı zamanda rotisserie sporu veya roto isimleriyle de bilinir. Fantezi sporu, oturduğunuz yerden ve sanal olarak herhangi bir sporu yapmanızdır. Kulağa oldukça ilginç geliyor olmalı. Fantezi sporları, sporları sanal olarak oynamanıza ve sanal liglerde oynamanıza olanak sağlar. Canlı iddaa siteleri Chucks85th üzerinden bu fantezi sporlarına giriş yapabilirsiniz. Fantezi sporu yapacak olanlar, hem genel müdür hem teknik direktör olabiliyorlar. Kadrolarını oluşturuyor ve en büyük istatistiksel prodüksiyon için hazır oluyorlar. Amerika Birleşik Devletleri için en çok talep gören iki fantezi sporu, fantezi beyzbol ve fantezi gridiron futboludur.

Fantezi Sporu Tarihi

Oyuncu seçme ve yılların istatistiklerini baz alan bir oyun konsepti 2.Dünya savaşından hemen sonra ortaya çıkmaya başlamıştır. 1950’lerin sonunda fantezi golfü tasarlandı. Her oyuncu profesyonel golfçülerden oluşan bir takım seçti ve turnuvanın sonucunda en düşük toplam vuruş sayısına sahip olan kazandı.

1962 yılında, Oakland’da Winkenbach, Greater Oakland Profesyonel Pigskin Prognostikatörler ligi adı verilen ilk fantezi futbol ligini sekiz takımla kurdu. George Blanda, kadroya takılan ilk oyuncuydu.

Yine 1960 yılında, ilk fantezi beyzbol ligi Boston’da başladı. Hardvard Üniversitesi sosyoloğu William Gamson, meslektaşlarının oyuncuların ortalama vuruşlarında puan kazanacak kadroları oluşturacağı “Beyzbol Seminerini” başlattı.

Çeşitleri Nelerdir?

-Fantezi araba yarışı: Fantezi araba yarışı, motor sporlarına dayalı bir tür fantezi spor oyunudur. Fantezi takımının sahipleri olarak da bilinen yarışmacılar, gerçek yarış sonuçlarına göre puan kazanırlar. Oyuncuların gerçek yarış sonuçlarına göre belirlenen puanlar, haftalık, periyodik ve şampiyonluk kazananlarını belirlemek için bir listeye yazılır. Oyun ücretsiz ve bahis yoluyla oynanabilir.

-Fantezi basketbol: Fantezi basketbol, internetin gelişmesinden sonra 1990’lı yıllarda popüler olan basketbolun sanal oynanmasına verilen addır. Oyuncular, esas olarak basketbol istatistiklerine dayanarak gerçek Ulusal Basketbol Birliği (NBA) oyuncularını hazırlarken yarattıkları fantezi takımların genel menajerleri rolünü üstlenirler.

-Fantezi kriket: Fantezi spor türünün bir örneğidir. Sanaldan gerçek bir kriket takımının oluşturulduğu bir oyundur. Sanal takımdaki oyuncuların performansları ve kazandıkları puanlar gerçek hayattaki oyuncuların oynadıkları oyunlardaki performanslarına ve puanlarına bağlıdır. Turnuvada galip olmak isteyen oyuncular, en yüksek puanlara ve ve lider listesinde bir yere sahip olmalıdırlar.

-Fantezi golf: Fantazi golf, katılımcılarının her birinin gerçek hayattaki golfçülerden oluşan bir takım topladıkları, ve daha sonra bu oyuncuların golf turnuvalarındaki performanslarına bağlı olarak puan topladıkları sanal oyundur.

-Fantezi buz hokeyi: Fantezi buz hokeyi, profesyonel hokey oyuncularının veya takımların ürettiği istatistiklere dayanarak aynı şeyi yapan diğer oyuncularla rekabet eden bir takım oluşturduğu sanal bir spor türüdür.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir